آخرین کسب و کارهای ثبت شده در بخش خرید ویلا

خرید و فروش ویلا


برای خرید و فروش ویلا در شمال به چه نکاتی باید توجه داشت؟

خرید ویلا در شمال و ویلاداری در مناطق خوش آب و هوا از دیرباز وجود داشته و این روزها تا حدودی با افزایش روبه‌رو بوده است. از دلایل این افزایش علاوه بر مسائل اقتصادی در سال‌های اخیر که منجر به رونق خرید و فروش ویلا در شمال شده است، می‌توان به آلودگی هوا، آلودگی صوتی، شلوغی، ازدحام و فشارهای زندگی شهری اشاره کرد. تمام این موارد می‌تواند موجب شود افراد از شهرها فراری باشند و به مناطق بکر، خلوت و آرام‌تر روی بیاورند. دلایلی که می‌تواند افراد را به خرید ویلا و مهاجرت به مناطق ویلایی‌نشین ترغیب کند. اما خرید ویلا به راحتی خرید آپارتمان نقلی نیست و اگر قصد دارید سرمایه و پس‌اندازتان را صرف خرید ملک ویلایی کنید باید به نکات ویژه‌ای توجه کنید. در این مطلب قصد داریم اشاره ای به نکات مهم داشته باشیم.

ویلای ساحلی بهتر است یا جنگلی؟

قبل از خرید ویلا باید مشخص کنید که قصد دارید ویلای جنگلی بخرید یا ساحلی. ویلای ساحلی به ویلایی می‏گویند که کنار خط ساحلی و با فاصله‌ای اندک از دریا ساخته شده‌ است و چشم‌انداز مستقیمی به دریا، شنیدن صدای امواج دریا، دسترسی راحت به ساحل، دسترسی آسان به جاده‌های اصلی و امکانات شهری و دسترسی آسان در فصل‌های سرد سال از مزیتهای این نوع ویلا است. عیب بزرگ ویلاهای ساحلی، شرجی شدن هوای آنجا به خاطر نزدیک بودن به ساحل دریا در ماه‌های گرم سال می‏باشد که شاید برای بسیاری از افراد قابل تحمل نباشد. هزینه‌ نگهداری ویلای ساحلی نسبت به ویلای جنگلی بیشتر است. علت آن هم مشکلاتی مانند رطوبت شدید، پیشروی آب دریا تا ساحتمان ویلا، ریزش دیوارهای حیاط به خاطر امواج و… است. ویلای جنگلی در مناطق جنگلی و کوهپایه‌ای ساخته شده است. این ویلاها معمولا از محیط‌های شهری دورترند و به همین دلیل فضای آرام‌تری نسبت به ویلاهای ساحلی دارند. قیمت ویلاهای جنگلی نیز نسبت به ویلاهای ساحلی پایین‌تر است و از نظر داشتن سند شش‌دانگ وضعیت مناسب‌تری دارند. اما دوری از مناطق شهری باعث شده دسترسی به ویلاهای جنگلی، چندان آسان نباشد و احتمالا برای تأمین مایحتاج زندگی‌تان با دشواری روبه‌رو شوید. ضمن اینکه در فصل‌های سرد سال و با افزایش بارش برف و باران، راه‌های منتهی به این ویلاها وضعیت نامناسبی پیدا می‌کنند.  

نکات لازم در زمان خرید و فروش ویلا در شمال :

  1- معماری ویلا باید متناسب و سازگار با محیطی باشد که در آن قرار دارد و از موادی در آن استفاده شود که در شرایط آب و هوایی خاص منطقه در درازمدت برایتان مشکلی ایجاد نکند. 2- فقط به ظاهر ویلا اهمیت ندهید و به کیفیت مصالح استفاده شده در ساخت ویلا دقت داشته باشید. 3- امنیت ویلا را در نظر داشته باشید و به تغییرات آب و هوایی و فرسایش خاک دقت کنید و خطر طوفان و سیل را فراموش نکنید. 4- نزدیکی و دسترسی سریع و آسان به مراکز خرید و بازار و مراکز خدماتی و درمانی به عنوان مهمترین نکته در هنگام خرید ویلا در شمال است که باید به آن دقت کافی داشته باشید. 5- توجه به نورگیری ویلا و سمت و جهت آن نیز در خرید ویلا در شمال کشور مهم است. 6- توجه به نقشه‌ ویلا نیز مهم است. مطمئنا ویلاهایی که نقشه مهندسی‌ خوبی داشته و پِرتی کمتری دارند برای خرید مناسب‌ترند.  

چه ویلاهایی را نخریم؟

  1- ویلاهایی که در موقعیت جغرافیایی خطرناک ساخته شده‌اند، امکان آسیب دیدن بیشتری دارند زیرا روی زمین‌های سست بنا شده‌اند. 2- تحقیقات نشان داده‌اند که تشعشعات دکل‌های برق فشار قوی مضر هستند. بهتر است برای خرید ویلا در شمال به سراغ منطقه هایی بروید که از این دکلها دور باشند. 3- ویلاهایی که در مناطق پرت و دورافتاده ساخته شده‌اند نیز مناسب نیستند. 4- قبل از خرید ویلا در شمال مطمئن شوید که ویلای موردنظر در محیطی پر سر و صدا مانند کنار ورزشگاه‌ها، زمین‌های ورزشی یا نزدیک مدارس ساخته نشده است. 5- خرید ویلاهایی که زیر قیمت بازار به فروش می‌رسند نیز اشتباه است. زیرا معمولا مشکلات مالکیتی یا کاربری زمین دارند. اگر هم تصمیم به خرید این نوع ویلاها گرفتید حتما مطمئن شوید که از نظر حقوقی مشکلی متوجهشان نباشد.

جمع‌بندی

وضعیت پرنوسان اقتصاد در سال‌های اخیر و افزایش فشار شهرنشینی موجب شده خرید و فروش ویلا در شمال رشد قابل‌توجهی داشته باشد. خرید ویلا در شمال می‌تواند کاری پیچیده باشد، بنابراین حتماً در این مورد با افراد مجرب مشورت کنید. به یاد داشته باشید که ویلاهای ساحلی نسبت به ویلاهای جنگلی دسترسی بهتری به امکانات شهری دارند، اما قیمتشان بالاتر است. بهتر است قبل از خرید تعیین کنید به ویلایی با چه اندازه‌ای نیاز دارید. اگر خانواده‌ای پرجمعیت هستید سراغ ویلاهای دوبلکس یا تریپلکس و اگر خانواده‌ای کم‌جمعیت هستید، سراغ ویلاهای فلت بروید. در آخر نیز توصیه می‏کنیم که هنگام خرید ویلا علاوه بر کیفیت نما به کیفیت مصالح مورداستفاده در داخل و نقشه‌ خانه نیز توجه کنید و موقع خرید ویلا مطمئن شوید که ملک در زمینی با کاربری مسکونی ساخته شده باشد. با رعایت به تمام این نکات می‏توانید از اقامت در ویلایی که خریده‏اید، نهایت استفاده و لذت را داشته باشید.